Dermatologia to obszar nauk medycznych zajmujących się skórą, sierścia, opuszkami łap i pazurami. Prawdę mówiąc choroby skóry i uszu to jeden z większych i bardziej powszechnych problemów codziennych lekarza zajmującego się zwierzętami towarzyszącymi. Jednocześnie jest to źródło ciągłych wyzwań, nierzadko frustracji i tym większej radości z sukcesu w pracy klinicysty.
Najczęstsze problemy to wszelkie alergie na składniki pokarmowe lub ślinę pcheł, atopowe zapalenia skóry (reakcje nadwrażliwości lub alergii na czynniki środowiskowe), infekcje bakteryjne i grzybicze, pasożyty oraz choroby na tle hormonalnym, które bardzo często mają m. in. objawy skórne. Planowanie leczenia często jest poprzedzone badaniami krwi, a sama terapia jest bardzo indywidualna, dopasowana do zwierza, jak i właściciela.
Nierzadko jest tak, że właśnie na skórze wychodzi wiele chorób ogólnoustrojowych. Dodatkowo, jest bardzo wiele czynników, które mogą komplikować, nasilać objawy. Stąd niezwykle ważna jest możliwie szeroka diagnostyka i nie zaniedbywanie np. ochrony przed pasożytami zewnętrznymi.
Postępowanie może obejmować leczenie, immunoterapię, chirurgię albo po prostu zmianę żywienia, czyli przejście na konkretną dietę (czasem na zawsze). Pacjenci zwykle trafiają do nas z mocno zauważalnym objawami. Niestety oznacza to stan pierwotny, powikłany innymi czynnikami. Dlatego często zadowalający efekt osiąga się przy jednoczesnym zastosowaniu kilku sposobów postępowania.
Niestety nowotwory są powszechne u zwierząt towarzyszących. Objawy są bardzo zróżnicowane – od widocznych, zmian skórnych, postępującej utraty masy ciała, zmian w obrębie układu chłonnego, do zaniku apetytu, kaszlu, apatii czy nagłego wzrostu pragnienia. Każda zmiana skórna powinna być w zasadzie sprowadzona histopatologicznie pod kątem obecności komórek nowotworowych. Próbki można pobrać podczas wizyty w gabinecie. Te są oceniane przez nas, często wysyłane też do specjalisty, celem potwierdzenia. Zatem wynik jest osiągalny w krótkim czasie.
Jeśli u waszego zwierza zostanie zdiagnozowany problem nowotworowy, na pewno wytłumaczymy istotę problemu i przedstawimy dostępne opcje postępowania. Często jest tak, że odpowiednio wcześnie przeprowadzone postępowanie chirurgiczne daje szansę wyleczenia, albo znacznej poprawy komfortu zwierza. Czasem pozostaje nam leczenie zachowawcze – np. przeciwbólowe. Współpracujemy też z kilkoma specjalistami z dziedziny onkologii weterynaryjnej w Polsce.
Nie jest to prosta dziedzina. Zwierz to nie jest człowiek, ale wciąż domownik i przyjaciel. Przywiązujemy się do niego. Niemniej, najważniejszy jest dobrostan zwierzęcia i właściciela. Sytuacja taka często wymaga od właściciela podejmowania różnych trudnych decyzji. Staramy się zatem zapewnić wsparcie i reagować odpowiednio do sytuacji.
Ortopedia do gałąź medycyny weterynaryjnej koncentrująca się na problemach aparatu ruchu, a konkretnie układu mięśniowo kostnego.
W naszym gabinecie doradzamy właścicielom, których zwierzaki mają problem z poruszaniem się, przedstawiając rozwiązania chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Uwzględniamy szeroki zakres przyczyn zaburzeń aparatu ruchu, takich jak urazy sportowe, choroby zwyrodnieniowe, infekcje, guzy, zaburzenie rozwojowe i urazy.
W przypadku pojawienia się kulawizny, badamy pacjenta bardzo dokładnie. Trzeba precyzyjnie zlokalizować źródło problemu sprawdzając wszystkie stawy i elementy kostne kończyny. Najczęściej w takich przypadkach obok badania klinicznego, posiłkujemy się badaniem RTG, rzadziej stosujemy punkcję lub badanie ultrasonograficzne stawów. Często też pojawia się potrzeba premedykacji zwierza do badania, celem zwiotczenia mięśni, bo tylko wtedy faktycznie możemy sprawdzić pracę stawów (np. diagnostyka urazów kolana lub stawów biodrowych).
W naszym gabinecie rutynowo prowadzimy leczenie chirurgiczne schorzeń uszu, oczu, pyska, przewodu pokarmowego, układu moczowo – płciowego, plastyki i zaopatrzenia ran oraz wszelkich przepuklin, jak i usuwania guzów i zmian nowotworowych.
Zwierzaki mogą cierpieć z powodu różnych objawów klinicznych: bólu, zmian rozrostowych, problemów z pasażem treści w przewodzie pokarmowym, zaburzeń oddawania moczu, przepuklin, zaburzeń wrodzonych itd. Po dokładnym badaniu klinicznym, popartym badaniami dodatkowymi, często dochodzimy do wniosku, że najbardziej celowanym i najlepiej rokującym leczeniem, będzie postępowanie chirurgiczne. Zabiegom operacyjnym poświęcamy dużo uwagi i odpowiednią ilość czasu. Na celu mamy przywrócenie waszego zwierza do normalnego funkcjonowania w jak najkrótszym, ale i rozsądnym czasie. Mamy sprawdzone i dobrze funkcjonujące schematy znieczuleń i śródoperacyjnego leczenia bólu, przygotowania zabiegu i technik chirurgicznych oraz konkretnych zaleceń pooperacyjnych. Wszystkie te czynniki razem, zapewniają waszemu zwierzowi możliwie jak najszybszą rekonwalescencję i redukują do minimum ewentualne powikłania pooperacyjne.