Wbrew pozorom badanie rtg nie służy jedynie obrazowaniu kośćca.

Oczywiście w tej materii jest doskonałe, ale ma również bardzo szerokie zastosowanie w badaniu jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. Przy objawach ze strony narządów tych okolic jest doskonałym uzupełnieniem diagnozy, a nierzadko to ono dostarcza brakujących odpowiedzi i tym samym bardzo pomaga we właściwym ukierunkowaniu terapii; badanie wielkości i budowy narządów wewnętrznych, ogląd stosunków anatomicznych, ciała obce – to jest najczęstsze wykorzystywanie badania RTG.

Jest często niezbędnym uzupełnieniem (obok badań krwi) przed znieczuleniem ogólnym pacjentów o podwyższonym ryzyku – chorych, albo starszych.

Dla wykonania właściwej projekcji najczęściej zwierzęta są premedykowane (uspakajane farmakologicznie) lub (rzadziej) wprowadzanie w znieczulenie ogólne. Pozwala nam to dowolnie ułożyć pacjenta, jak i znosi napięcia mięśniowe. Zdarza się jednak, że w przypadku pacjentów w bardzo złym stanie ogólnym lub w sytuacjach nagłych rezygnujemy ze znieczulenia.

Jeśli jesteście umówieni na badanie radiograficzne:
  • zadbajcie o to, żeby zwierzę było na czczo – istotne w kwestii znieczulenia, albo badania kontrastowego
  • jeśli pacjent jest cięższy od kota, warto przyjechać samochodem 🙂
  • w przypadku nie premedykowania zwierza do prześwietlenia, warto być z kimś żeby sprawniej przytrzymać pacjenta

Nasz aparat pozwala nam robić zdjęcia w dowolnej konfiguracji pacjenta.

Doskonale sprawdza się w przypadku braku możliwości położenia zwierzęcia – pionowe zdjęcia klatki piersiowej, wysoka ciąża u dużych ras psów, niewskazanie do premedykacji lub znieczulenia ogólnego.