Jak przygotować zwierzaka do wizyty u lekarza weterynarii?
- Gdy planujecie wizytę, warto zapisać sobie wszelkie pytania, żeby nie umknęły w ferworze przyjmowania.
- Zdecydowanie lepiej, gdy zwierzę przyprowadza osoba dorosła (jak najbardziej w towarzystwie dzieci 🙂
Ma to zwłaszcza duże znaczenie, gdy trzeba podejmować decyzje dotyczące leczenia. - Odradzamy karmienie zwierzęcia nie tylko przed zabiegiem, ale także przed zwykłą wizytą. Badanie w Gabinecie, a do tego jeszcze podróż samochodem jest dla pupila stresem i nie ma potrzeby obciążać przewodu pokarmowego.
- Koty i małych podopiecznych dobrze jest przynieść w specjalnym transporterze/koszyku. Zwierzak będzie czuł się bezpieczniej, a i właściciel będzie mieć komfort, że jego pupil nie ucieknie 🙂
- Psy najlepiej przyprowadzić na smyczy i jeśli wiemy, że nasz zwierz ma gorący latynoski temperament – weźmy ze sobą kaganiec. Chodzi tu o inne psy obecne w poczekalni. W razie potrzeby użycia kagańca podczas badania, jesteśmy na to przygotowani.
- Zwierzęce maluchy, które nie mają jeszcze kompletu szczepień, zdecydowanie polecamy trzymać na rękach i nie wypuszczać ani w poczekalni, ani przed gabinetem. Takie psy (rzadziej koty) nie powinny mieć kontaktu z miejscami, gdzie mogą załatwiać swoje potrzeby inne zwierzęta dorosłe, o zupełnie nieznanym statusie immunologicznym
- Zwierzaki w pierwszym (początkowym) cyklu szczepień, powinno się chronić przed stresem i nie zapewniać im zbyt intensywnych wrażeń. Powinno się ograniczyć kontakt z innymi zwierzętami, unikać zbyt długich i męczących spacerów i podróży, oszczędzić kąpieli i nie wprowadzać nagłych zmian np. w żywieniu. Bezpośrednio po szczepieniu dochodzi do krótkotrwałego spadku odporności, która potem odbudowuje się przeciągu następnych 2-3 tygodni .