Nadwaga to kolejny powszechny problem dla wielu zwierząt towarzyszących. Zwierzę takie jest przeniesione ze swojego naturalnego środowiska do naszego. Już nie musi polować, a często je to co my. Jest mu ciepło i bezpieczne. Jego instynkt ulega przytępieniu, ma mniej ruchu. Krótko mówiąc jego tryb życia coraz bardziej przypomina nasz. Stąd nie dziwmy się, że idą za tym podobne naszym kłopoty ze zdrowiem. Problem nadwagi dotyczy prawie połowy psów i kotów. Część z nich ma dalsze problemy zdrowotne, jako konsekwencje nadwagi, czy otyłości.Proponujemy regularne kontrole stanu masy ciała zwierzęcia (np. połączone z regularnym programem odrobaczania). Przy takiej wizycie doradzimy jak najlepiej zmniejszyć (lub zwiększyć) masę ciała, na podstawie indywidualnych uwarunkowań zwierzaka. Zważymy i porównamy z poprzednim pomiarem masy ciała. Ocenimy jego ogólny wygląd i skonfrontujemy wynik z tabelą kontroli masy ciała. Noszenie dodatkowo, nawet niedużego zapasu tłuszczu może rzutować na stan zdrowia i samopoczucie waszego pupila.Zwierzaki z nadwagą są bardziej narażone na:

  • Cukrzycę
  • Nadciśnienie
  • Choroby układu oddechowego
  • Choroby serca i układu krążenia
  • Problemy ze stawami
  • inne

Podobnie z drugiej strony, niektóre zwierzęta mają obniżoną masę ciała (względem wartości odpowiadających normom) z powodu konkretnych warunków medycznych. Tych pacjentów również mamy pod kontrolą żeby mieć pewność, że ich masa ciała wciąż jest bezpieczna i nie spada do wartości zagrażających dobrostanowi zwierzaka. Doradzimy wam odpowiedni sposób żywienia, lub zaproponujemy konkretna dietę oraz przedstawimy najkorzystniejszą formę aktywności, dopasowaną do zwierza i waszego trybu życia. Chodzi o to, żeby zaradzić problemom w sposób realny i osiągalny.

Niestety zęby naszych pacjentów często mogą nastręczać problemów. Wprowadzenie regularnej kontroli stanu jamy ustnej i właściwej opieki dentystycznej ewidentnie wydłuży komfort życia waszego pupila.

Choroby jamy ustnej zwierząt towarzyszących różnią się od tych, obecnych u ludzi. Bardzo rzadko mamy do czynienia z problemami ubytków w zębach, a zdecydowanie częściej walczymy z chorobami przyzębia – stanem zapalnym, uszkodzeniem dziąseł i zębów. Te problemy powodowane są przez narastająca płytkę bakteryjna i w dalszej kolejności kamień nazębny, zbierający się na linii dziąseł. W dalszej kolejności dochodzi do osłabienia połączenia zęba i dziąsła, cofania się dziąseł pod wpływem narastającego kamienia i powstawania zachyłków. A to już prosta droga do stanów ropnych i wypadania zębów.

Znacznie częściej problem ten dotyczy psów ras małych, gdzie zęby są dość ciasno upakowane oraz kotów. Jeśli macie państwo podejrzenia, że problem dotyczy, lub będzie dotyczył w krótkim czasie waszego zwierza – zapraszamy do gabinetu. Podczas wizyty przedstawimy kilka sposobów na uniknięcie lub zmniejszenie problemu.

W związku z faktem, że zwierzaki same z siebie nie wychodzą z inicjatywą codziennego mycia zębów, ponad ¾ kotów i psów powyżej trzeciego roku życia ma problemy związane z chorobami przyzębia.

Objawy sugerujące problemy z jamą ustną, to m. in.:

  • Nieprzyjemny zapach
  • Przebarwienia na zębach
  • Nadmierne ślinienie
  • Drapanie się po pysku
  • Niechęć do gryzienia, albo zupełny brak apetytu

Badanie to ma na celu kontrolę jamy ustnej pod kątem ewentualnych chorób dziąseł i zębów. Przy tak powszechnym problemie opieka profilaktyczna ma duże znaczenie dla uniknięcia poważnych problemów i kosztów związanych z leczeniem. Zostaniecie też zaznajomieni ze sposobami pielęgnacji zębów i z całą gamą preparatów przeznaczonych do takiej opieki. Gdy wasz zwierz będzie miał z kolei bardziej skomplikowany problem, wymagający interwencji przedstawimy wam konkretne sposoby leczenia.

Różnym pacjentom trzeba poświęcić różną ilość czasu, dlatego w trosce o Państwa czas i w celu efektywnego zaplanowania pracy proponujemy formę uprzedniej rejestracji internetowej.

Przyjmujemy codziennie w godzinach pracy gabinetu, po uprzedniej rejestracji internetowej lub telefonicznej. Naturalnie przyjmiemy również pacjentów nie zarejestrowanych, ale w pierwszej kolejności obsługiwani są uprzednio umówieni.

Serdecznie zapraszamy wszelkie zwierzęta towarzyszące: psy, koty, króliki, i inne 🙂

Czasem kiedy wasz pupil jest zdiagnozowany, lub gdy macie podjąć decyzję odnośnie leczenia, możecie chcieć zasięgnąć opinii innego lekarza weterynarii. Bardzo chętnie wyrazimy drugą opinię i odpowiemy na wasze pytania i wątpliwości. W trudnych przypadkach, lub gdy leczenie jest kosztowne sami zachęcamy czasem do tego naszych pacjentów.

W sytuacji, gdy chcecie skonsultować przypadek waszego pupila, zachęcamy do uzbrojenia się w dotychczasowe (w miarę aktualne) wyniki badań, ponieważ nie ma wtedy potrzeby powtarzania badań dodatkowych.