- Cukrzycę
- Nadciśnienie
- Choroby układu oddechowego
- Choroby serca i układu krążenia
- Problemy ze stawami
- inne
Podobnie z drugiej strony, niektóre zwierzęta mają obniżoną masę ciała (względem wartości odpowiadających normom) z powodu konkretnych warunków medycznych. Tych pacjentów również mamy pod kontrolą żeby mieć pewność, że ich masa ciała wciąż jest bezpieczna i nie spada do wartości zagrażających dobrostanowi zwierzaka. Doradzimy wam odpowiedni sposób żywienia, lub zaproponujemy konkretna dietę oraz przedstawimy najkorzystniejszą formę aktywności, dopasowaną do zwierza i waszego trybu życia. Chodzi o to, żeby zaradzić problemom w sposób realny i osiągalny.
Choroby jamy ustnej zwierząt towarzyszących różnią się od tych, obecnych u ludzi. Bardzo rzadko mamy do czynienia z problemami ubytków w zębach, a zdecydowanie częściej walczymy z chorobami przyzębia – stanem zapalnym, uszkodzeniem dziąseł i zębów. Te problemy powodowane są przez narastająca płytkę bakteryjna i w dalszej kolejności kamień nazębny, zbierający się na linii dziąseł. W dalszej kolejności dochodzi do osłabienia połączenia zęba i dziąsła, cofania się dziąseł pod wpływem narastającego kamienia i powstawania zachyłków. A to już prosta droga do stanów ropnych i wypadania zębów.
Znacznie częściej problem ten dotyczy psów ras małych, gdzie zęby są dość ciasno upakowane oraz kotów. Jeśli macie państwo podejrzenia, że problem dotyczy, lub będzie dotyczył w krótkim czasie waszego zwierza – zapraszamy do gabinetu. Podczas wizyty przedstawimy kilka sposobów na uniknięcie lub zmniejszenie problemu.
W związku z faktem, że zwierzaki same z siebie nie wychodzą z inicjatywą codziennego mycia zębów, ponad ¾ kotów i psów powyżej trzeciego roku życia ma problemy związane z chorobami przyzębia.
Objawy sugerujące problemy z jamą ustną, to m. in.:
- Nieprzyjemny zapach
- Przebarwienia na zębach
- Nadmierne ślinienie
- Drapanie się po pysku
- Niechęć do gryzienia, albo zupełny brak apetytu
Badanie to ma na celu kontrolę jamy ustnej pod kątem ewentualnych chorób dziąseł i zębów. Przy tak powszechnym problemie opieka profilaktyczna ma duże znaczenie dla uniknięcia poważnych problemów i kosztów związanych z leczeniem. Zostaniecie też zaznajomieni ze sposobami pielęgnacji zębów i z całą gamą preparatów przeznaczonych do takiej opieki. Gdy wasz zwierz będzie miał z kolei bardziej skomplikowany problem, wymagający interwencji przedstawimy wam konkretne sposoby leczenia.
Przyjmujemy codziennie w godzinach pracy gabinetu, po uprzedniej rejestracji internetowej lub telefonicznej. Naturalnie przyjmiemy również pacjentów nie zarejestrowanych, ale w pierwszej kolejności obsługiwani są uprzednio umówieni.
Serdecznie zapraszamy wszelkie zwierzęta towarzyszące: psy, koty, króliki, i inne 🙂
W sytuacji, gdy chcecie skonsultować przypadek waszego pupila, zachęcamy do uzbrojenia się w dotychczasowe (w miarę aktualne) wyniki badań, ponieważ nie ma wtedy potrzeby powtarzania badań dodatkowych.