Dochodzenie problemu odbywa się od badania klinicznego, przez badania krwi, moczu, kału do badania obrazowego RTG, USG, aż po biopsię a nawet chirurgię zwiadowczą. W naszym gabinecie zdajemy sobie sprawę, że tak szerokie badania generują koszty. Dlatego zawsze staramy się iść od najbardziej prawdopodobnych diagnoz i najprostszych badań, do bardziej skomplikowanych, w razie konieczności. Proponujemy, w miarę możliwości różne warianty leczenia, informując właściciela o koniecznych badaniach dodatkowych i rokowaniach leczenia. To w zasadzie państwo podejmujecie decyzję o leczeniu. My przedstawiamy jedynie opcji i sugerujemy optymalne rozwiązania.
Nawet jeśli przychodzicie tylko na szczepienie, albo z jakimś konkretnym problemem, my zawsze badamy pacjenta całego. Łatwo jest lekarzowi dać się zasugerować przez właściciela, który widzi konkretny problem. Staramy się patrzeć na zwierza całościowo, bo pozornie nie związane ze sobą szczegóły, mogą przekierować diagnostykę w nieprzewidywanym pierwotnie kierunku. Nie mniej istotnym elementem jest wywiad z właścicielem, zatem nie dziwcie się licznym pytaniom które słyszycie, bo mają one duże znaczenie.
krwi postawić wstępną wiarygodna diagnozę.
Dostępne jest u nas badanie morfologiczne i biochemiczne krwi.
Badaniami krwi posiłkujemy się w diagnostyce chorób, ale również przed zabiegami chirurgicznymi w znieczuleniu ogólnym. Wykonujemy je zawsze u zwierząt chorych, zakwalifikowanych do zabiegu, ale też u zwierząt w średnim i starszym wieku, np. w zabiegach rutynowych.
Polecamy też właścicielom profilaktyczne badania okresowe swoich pupili, co ma duże znaczenie w zapobieganiu rozwijania się
niebezpiecznych chorób.
W naszej pracy korzystamy z aparatu Mythic 18 do wykonywania badań morfologicznych i z nowoczesnego aparatu do biochemii suchej – Catalyst One firmy IDEXX. Oznaczenia na nim wykonujemy w formie badań panelowych, dostosowanych do potrzeb diagnostycznych pacjenta. Oprócz badań podstawowych, oznaczamy hormony tarczycy T4 (w niedalekiej przyszłości także progesteron oraz białka ostrej fazy),
a także elektrolity.
Zdarzają się badania mniej powszechne i wtedy korzystamy z weterynaryjnego laboratorium zewnętrznego. Wynik mamy na następny dzień od pobrania i wysłania próbki. Mamy również kontakt z różnymi specjalistami, zatem nie ma problemu ze skonsultowaniem wyniku w przypadkach wątpliwych, z niepewnym rokowaniem lub zakładających kosztowne leczenie.
Badanie moczu ma kolosalne znaczenie dla właściwego rozpoznania i leczenia chorób nerek, pęcherza moczowego, ale i schorzeń ogólnoustrojowych i metabolicznych (np. cukrzyca). Oceniamy jego ciężar właściwy, barwę, ale i skład – obecność lub brak poszczególnych elementów (tych pożądanych i tych niechcianych). Badanie to wykonujemy analizatorem do badania moczu oraz refraktometrem, którego niesamowitym plusem jest możliwość oznaczenia ciężaru właściwego mając minimalna ilość próbki.
Badanie kału wykonujemy pod kątem obecności jaj pasożytów. Wszelkie badania zeskrobin skórnych, wydzielin, sierści etc. to badani głównie parazytologiczne, albo mykologiczne.
Czasem wykorzystując jedynie powiększenie, czasem badania w imersji. Do powyższych można również zaliczyć badania cytologiczne – preparaty odciskowe tkanek i zmian, a także wydzielin. W badaniach tych wykorzystujemy barwniki, które zabarwiają nam odpowiednio poszczególne elementy, co znacznie ułatwia, a czasem umożliwia rozpoznanie i tym samym wdrożenie celowanego leczenia.
Diagnostyka obrazowa to nieinwazyjna metoda wykonywania obrazów (projekcji) badanych okolic ciała w celu diagnozowania choroby. Badanie nie do przecenienia. Mowa tu o badaniu radiologicznym (RTG) oraz ultrasonograficznym (USG). Prześwietlenie RTG, to nie tylko badanie kośćca w podejrzeniu złamań, czy chorób tej tkanki. To także obrazowanie klatki piersiowej – kształtu i położenia serca, płuc, jak i całych dolnych dróg oddechowych; to zdjęcia przeglądowe narządów jamy brzusznej i narządów w niej położonych.
USG, z kolei daje nam obraz w czasie rzeczywistym, który możemy zatrzymać i wydrukować. jest to pierwsze badanie jamy brzusznej, ale także gruczołów mlekowych, struktury i zawartości zmian nowotworowych, torbieli etc.
W naszej praktyce posługujemy się aparatem firmy SWISSRAY, w typie Atlas. Pozwala nam to na wykonywanie zdjęć poziomych, pionowych i ukośnych, w dowolnej konfiguracji pacjenta. Aparat jest dużej mocy, co pozwala nam na prześwietlanie naprawdę dużych pacjentów. Oraz aparatem USG Honda HS-2100 z drukarką. Bardzo uniwersalny, łatwy w transporcie, o dużej rozdzielczości i tym samym świetnej jakości obrazu.